هدف خلقت

خداوند انسان را برای چه خلق کرد؟

"الّا لیعبدوه"؛ مگر برای عبادت خود.

و به انسان اسماء (علوم) را آموخت که فرشتگان نیز نمی دانستند و این دلیلی بود که به فرشتگان گفته بود: "چیزی را -برای آفرینشش- می دانم که شما نمی دانید"

و دو نعمت در جای جای کتابش یاد شد: "لا خوف علیهم و لا هم یحزنون": ترس و اندوه برای آنان که او را باور می کردند و کار نیک، نبود. ترس که نباشد شجاعت و اعتماد هست و اندوه که نباشد، شادی و لذت.

و در سخن آنکه سخنش را به حقیقت می فهمید آمد: " یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است".

و نیز فرمود: "علم را در دورترین نقاط نیز بجوئید"

و نیز آمد: " از علمی که سود نمی رساند بپرهیزید"

چه علمی؟ آنکه تو را به تو نمی شناساندو خدای تو را.

جمعش کنید: برای شادی خلق شدید که آن را در معرفت خواهید یافت.

و ما شادی و لذت را در چه می جوئیم؟ خنده به هم، غیبت، مهمانی های بی محتوا و مستی هایی  که تلخی آن شادی زودگذر را به اندوه بدل می کند.

/ 6 نظر / 6 بازدید
jrosha

بله حق با شماست :) و حتما این لحظه ها رو هم خودش می ذاره تا همراهیشو هم به ما ثابت کنه! هم یادآوری! آرامش توی نوشته هاتون گویای پایداری روحیتون هست...پایدارتر باشید :) ممنون از آرزوی آرامش پایدار... :)

مهسا

سلام خیلی بحث خوبی را راه انداختید. من خیلی به این قضیه فکر کردم و البته به جایی نرسیدم. واقعاَ جای یه بحث اساسی داره. همون آیه ای که نوشتید "...الا لیعبدون" می شه شما رو نیافریدم مگر برای اینکه مرا بندگی کنید. یعنی از ریشه عبودیته نه عبادت. و توی یه کتاب از مرحوم آیت الله بهجت پرسیده بودن که یعنی چی؟ و ایشون فرموده بودن‘ بندگی یعنی ترک معصیت. و اگر این معادله رو کنار هم بچینیم میشه " هدف خلقت: ترک گناه" و این اصلاَ باورکردنی نیست. چون ما که از اولش گناه کار نبودیم. و این حتی خیلی کم تر از کار خوب کردنه. چون یعنی فقط کار بد نکن و... من اصلاَ تو کتم نمی ره این قضیه. لطفاَ اگه چیز بیشتری می دونین در این باره به من هم بگین . راستی ‘ وقتی دیدم با نام وزیریان تو وبلاگم نظر دادین فکر کردم که حتماَ از اونجا به اینجا می رسم. ولی دیدم نه بابا . شما خیلی اکتیو تر از این حرفایید که فقط به "کلمه" اکتفا کنید. باز هم وبلاگ دارید؟ البته کامنت دونی اونجا خراب بود و واسه همین اومدم اینجا. یه سوال دیگه هم میشه بپرسم؟ شما چرا این قدر به مستر پرزیدنت ارادتمندید؟ بخصوص بعد از وقایع اخیر کمتر کس

آرامش

خود را بشناسید تا خدای خود را بشناسید. سلام .به نظر من هدف خلقت شناخت .شناخت هر آنچه که وجود داره و در این شناخت هست که به شادی و لذت می رسیم .

فاطمه پری

سلام آقای دکتر جایی خوندم انسان از نسی گرفته شده . :فراموشی حالا فراموشی هر چی . چه شادی و چه غم زندگی شاید خیلی از ما ها یادمون رفته که وقتی داشتیم پا توی دنیا می گذاشتین خدا در گوشمون چی گفته و همگی "قالوا بلی " رو سر دادیم یا علی

مهسا

سلام انگار این قدر پیامم طولانی بوده که نصفه رسیده. پس ادامه ش رو اینجا می گم. مختون ر خوردم حسابی انگار کمتر کسی رو دیدم که بعد از همه این حرفا و اتفاقا و تصمیم ها و... هنوز این قدر ثابت قدم بر سر حرفش مونده باشه. البته من اصلا آدم متعصبی نیستم و اگه موافق باشید مایلم فکرهام رو باهاتون درمیون بذارم و نظر شما رو هم بدونم. فکر می کنم قضیه چیزی خیلی فراتر از سیاسته و به مدنیت مربوط می شه و من معتقدم خاصیت فکر اینه که همه نباید مثل هم فکر کنن‘ در غیر این صورت دیگه اسمش فکر نیست و میشه بهش گفت غریزه و... شاد باشید خدانگهدار

بانوی فانوس به دست

اصولا این اتفاقات وقتی اتفاق می افتذ که انسان ها از اصل دور شده باشند . در این مملکت جهان سومی همه به دنبال تجملات و ظواهر و کارهای به ظاهر خوشحال کننده هستند . ولی ته تهش را که ببینیم می بینیم هیچکی واقعا دلش شاد نیست . این ها همه زودگذرند . بعضی وقت ها بعضی کلرها ربطی به دین نداره . مثلا اون ادم چینی یا ژاپنی که دنبال یادگیری علم و پیشرفت صنعت که مسلما ایه های قران را نخوانده . ولی طرز تفکر و فرهنگ کشورش آن را مجبور کرده که این طوری زندگی کنه . امیدوارم روزی برسه که همه افراد اصل زندگی را پیدا کنند .