سرنوشت

اصطلاحی جا افتاده به نام "سرنوشت"

آنچه از آن برداشت می شود بر دو نوع می تواند باشد:

1- چیزی که از ابتدا  برای انسان در نظر گرفته شده، که بر مبنای آن اتفاقات زندگی شکل می گیرد (می توان به این تفسیر "ته نوشت" هم گفت)

2- آنچه در ابتدا برای انسان در نظر گرفته شده، مانند والدین ( و به تبع آن ژنتیک، محل تولد و محل رشد و محیط اطراف)

عده ای تفسیر اول را قبول دارند و عده ای (از جمله من) دومی را.

چرا دومی؟ با استناد به آیات قرآن به این مسئله پاسخ خواهم گفت و در چند روز این بحث را کامل می کنم.

دلیل اول: "تلاش": "برای انسان جز تلاشش چیزی به دست نمی آید" (نجم-53)

اگر همه چیز مشخص است، تلاش برای چه؟ بهتر است بنشینیم تا هر چیز در جای خود اتفاق بیفتد چون کاری از ما ساخته نیست.

دوم: "پشیمانی": حضرت آدم (ع) پس از هبوط پشیمان شد و توبه کرد.

چرا وقتی چیزی در اختیار انسان نیست از آن پشیمان شود؟ بگوید: خدایا تو خواستی و برایم نوشنی و چاره ای جز این نبود!

سوم: "اختیار": "و بگو: حق از پروردگارتان [رسیده‏] است. پس هر که بخواهد بگرود و هر که بخواهد انکار کند" (کهف-29)

چهارم: "عدالت": به عنوان یکی از صفات خداوند. جور در میاید که همه اتفاقات زندگی مشخص باشد و بر اساسا آن ها محاکمه شویم؟

 پنجم: "تغییر در زندگی": "خدا قومی را تغییر نمی دهد مگر آنکه خود اوضاع خود را تغییر می دهند". اینکه خداوند خود را از تغییر دادن وضع زندگی ما کنار کشیده اند خود نکته بسیار مهمی در اثبات وجود اختیار و توانایی برای تعیین وضع زندگی ست.

اما منظور از این آیات چیست؟ "و تا خدا نخواهد، [شما] نخواهید خواست قطعاً خدا داناى حکیم است‏" (انسان-30) یا: "هر که را بخواهد گمراه می کند و هر که را بخواهد هدایت خواهد کرد"

یعنی اختیار و جبر انسان هر دو از جانب خداوند قرار داده شده، خواست تا شما دارای اختیار در برخی موارد باشید.

اعتقاد به اختیار تام، نشانه فراموشی قدرت خداوند و  اعتقاد به جبر مطلق نشانه نادیده گرفتن عدالت اوست.

 دوستی می گفت در علوم قطعیت نداریم. و می گفت علم پیش بینی وجود داره (مثالش کنفسیوس)

گفتم:در علوم الهی اگر با منابع درست باشه قطعیت هست چون حقیقت علمه نه حدس و گمان و دیده پر اشتباه ما. ما فقط در علوم تجربی قطعیت نداریم چون بر اساس تجربه ست و تجربه انسانِ محدود هم بی انتها. دلایل تغییر مسلمه و می شه بر این اساس آینده رو دید. برای همین علی (ع) می فرماید از تاریخ درس بگیرید و خداوند فرمود "سیروا فی الارض" چون قوانین خداوندی ثابته و اگر چنین کنی چنان خواهد شد: "و لا تبدیل لسنته ا..." اما اون پیشگویی که من قبول ندارم اینه که بدون در نظر گرفتن شرایط مکانی و زمانی و امکان رخداد مسائل گوناگون بگوییم چنان خواهد شد. این مساوی جبره و کار خداوند بر مبنای اختیاره بر انسان. پیامبر (ص) می فرمود "من از قدم بعدی نیز اطلاع ندارم که بر کجا خواهم گذاشت" 

/ 4 نظر / 5 بازدید
آرامش

سلام بعد از زمانهای بسیار.که اگر من سراغی نگیرم شما نیز به ما سری نمی زنید.مطالبتون مثل همیشه قابل تامل بود . گاهی به این فکر میکنم که اختیارمان هم به اجبار است. موفق باشید[گل]

بانوی فانوس به دست

حرف شما درسته . ولی وقتی یک اتفاقی میافته همه حتی کسانی هم که این اعتقاد را دارند م یگویند سرنوشت و خواست خدا بوده . به نظر من این تلاش انسان ها است که فقط باعث تغییر مسیر می شود ولی هدف از قبل نوشته شده تمام مسیرها به سرنوشت نوشته شده می رسد

مداد های آبی

سلام دوست عزیز نمی گم چه عجب چون شما برای یکی از نظر دهنده ها توضیح دادید. گرفتاریهای بچه تمامی ندارد .تازه شما ابتدای آن هستید. بهر حال امیدوارم سلامت باشند و گرفتاریها فقط این باشد.از تعریف شما تشکر می کنم .همیشه لطف داشتید. منم که اطلاع دارید گرفتار چندین وبلاگ هستم و از کلمه های عالی و پربار شما اغلب بی نصیب می مانم . مطلب جالبی ارائه کردید. بله اغلب تمام اتفاقات را به گردن تقدیر می اندازیم که به معنای بی اختیاری انسان و جبر خداست. بنظرم بعضی امراض که خود عامل ان هستیم یا انتخاب شغل و یا مثلا کسی دست به خود کشی می زند و مثالهایی نظیر این نشان دهنده اختیار ماست نه جبر خداوند. موفق باشید در تحصیل علم و در زندگی . خوش به حال کوچولوی شما که پدری دارد چون شما که این قدر به فکرش هستید. در پناه خدا[گل]

ناصر

منتظری هم به رحمت ایزدی پیوست .دریغ وایکاش از این مرد بزرگ وآزاده قبل از فوتش دلجوئی میشد و رضایتش را به جا می آوردند او برای خودش پشیزی از شما نخواست.او آزاده زیست وآزاد مرد وبه لقا الله پیوست.چون تا بود رضایت خدا و خلق را سرلوحه کار خود قرار داد.روحش شاد ودر جوار حق جایش باد. زمستان رفت وروسیاهی آن به ذغال ماند.