ماه رمضان

در حدیث معصوم است که خواندن یک آیه قرآن در ماه رمضان برابر ختم قرآن است، یا خواب هم عبادت است و ...

و نیز در حدیث معصوم است که: یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است.

چگونه؟

در قرآن کریم آمده که: در حالی که نمی فهمید چه می گوئید خداوند را نخوانید

از موارد مؤثر در فهم عقلی، وضع جسمی ست. ثابت شده که خالی ماندن دستگاه گوارش باعث افزایش درک عقلی ست: "اندرون از طعام خالی دار، تا در او نور معرفت بینی". با روزه امکان تمرکز حواس و فهم بالاتر است و هرچه در آن فهم باشد ارزشش چندین برابر حالت بدون درک است. در کنار این باید توجه داشت اینکه چنان ارزشی بیان شده بیان امکان است نه وجوب.

نیز خواب در این ماه چون رفع خستگی برای آمادگی در تلاش آن درک است، جزئی از عبادت محسوب  می شود.

 آن تفکری که با عبادت مقایسه می شود، تفکری همراه اندیشه است در برابر عبادتی بدون تفکر. انتخاب مسیر درست برتر از مدت های طولانی قدم زدن در راهی ست که به مقصدی نمی رسد.

دکتر شریعتی می گوید: دوست دارم در خیابان با کفش هایم راه بروم و به خدا فکر کنم تا اینکه در مسجد باشم و به کفش هایم فکر کنم.

پی نوشت1: هفتاد عددی رایج در زبان عرب برای بیان مقدار زیاد است.

پی نوشت 2: برای خواندن مطالبی دیگر درباره فواید روزه و روزه داری مفید به این پیوند مراجعه کنید:

http://mahdivazirian.iranblog.com/

 

18-6-1388

/ 3 نظر / 5 بازدید
بانوی فانوس به دست

فکر کنم من از قسمت خواب روزه دار بیشترین عبادت را برده باشم [نیشخند] زردتشت تو کتابش 12 دلیل اورده و گفته که افرادش این جوری روزه نگیرند . . . مثلا گفته ادم روزه دار سیستم فعالیت بدنیش مانند سابق کار نمی کنه . در نتیجه نمی تونه در جامعه فعالیت درست داشته باشه . در نتیجه بازده کاریش میاد پایین و به همین دلیل باعث صدمه زدن به اقتصاد جامعه میشه . . .

یاد علی

سلام نوشته جالبی بود .خصوصا سخنان دکتر شریعتی که حرف ندارد. از دوستدارانش بودم و هستم. در مورد گرسنه بودن شنیده ام که گفته اند آ دم گرسنه دین و ایمان ندارد . این با نوشته شما تضاد پیدا می کند . مثلا من وقتی شدیدا گرسنه می شم اون موقع نماز نمی خونم باید یک چیزی بخورم تا فکرم کار کنه و متوجه خدا باشم. التماس دعا

آرامش

سلام.زیبا بود.در حالی که روزه می گیرم ولی هنوز به طور کامل به دلایل این کار پی نبردم .ولی نوشتتون تا حدی منو به فکر وا دداشت.موفق باشید[گل]