کلمه
 

امتحان کرده اید خیار را؟ اگر از سر (که به اشتباه هم ته می گویندش) آن شروع کنید تلخ نیست! تلخی آن وقتی مشخص می شود که از ته آن شروع کنید. حقایق زندگی را باید آزمود و سر از تعصب برداشت..چیزهای زیادی هست که نمی دانیم.. و حقیقت هایی که برای بسیاری آنقدر تلخند که اصلاً به آن توجه نمی کنند!

معیارهای ما برای قضاوت درباره انسان ها بر اساس چیست؟ کشور؟ دین؟ ظاهر؟..

از کسی خواهم گفت که به ظاهر باید از آن ته نشینان جهنم خدا باشد؛ یک کانادایی فرانسوی زبان مقیم ایالات متحده امریکا، یک خواننده، یک زن..شاید تا همین حد برای بسیاری برای تعیین حکم آخرتی نامناسب کافی باشد اما من می خواهم از کسی صحبت کنم که به عقیده ام از آن بالا نشینان بهشتی ست و او، هم اوست!

در خانواده ای پر صدا متولد شده! (پدر و مادر و برادران و خواهران همگی ساز به دست)، آرزویش از کودکی خواننده شدن بوده و تشویق خانواده نیز همراه، برای کاری که می توانست گناه باشد! و می توانست اگر می خواست باعث تجلی افکار و احساسات آسمانی و انسانی..یک شمشیر دو لبه

 در کتاب خاطراتش بی ریا از ضعف ها و آرزو ها و تلاش های یک انسان می گوید، که چگونه بر سر تمام آن ها ایستاد و با ایمان و امید به همه نیز رسید. به قول مترجم کتاب، نیلوفری بود که در لجنزار ابتذال غرب روئید، حافظ پاکدامنی و خانواده در عصر فراموشی آنان.

مشکلات زندگی را با صبر و امید سپری کرده؛ با نازایی طولانی خود کنار آمد، اما زندگی و امید را نباخت تا -به کمک لقاح مصونی- باردار و مادر شد. او همسری، مادری ("وَ الواداتُ یُرضِعنَ اولادَهُنَّ حولینِ کاملینِ") و فرزندی خود را به خوبی ادا می کند. احترامش به مادر و پدر در اجراهای روی صحنه دیدینی ست ("و بِالوالدَینِ اِحسانا")، خود را قبل از به دنیا آمدن کودک و حدود یک سال پس از تولد او به خوبی ادا کرد تا نشان دهد برایش مهمتر از از دست دادن موقت صدا که مهمترین آرزویش در زندگی بوده نیست. او شوهری دارد که از دوران نوجوانی با او بوده و آرزوی همسریش را داشته، رنج برده از سرطان – و دوری او از صحنه به خاطر شوهر نیز بود- و درمان یافته با امید و دعا و زندگی دارند در آرامش ("اَزواجاً لتسکنوا اِلَیها"). احساساتش را پنهان نمی کند، به راحتی با اشعار روح بخش می گرید و به خاطر آن ملامت هم می شود. روح کودکی اش را با همان صداقت و تازگی در کمال مشکلات حفظ کرده، شوخی و خنده از او دور نمی شوند..احترامش به خوانندگانی که حتی از او پایین ترند در کنسرت هایش را باید دیده باشید..("وَ بشِّرِ المُخبِتین")

عضو بسیاری از سازمان های خیریه و بنیانگذار موسسه سیستیک فیبروزیس در کانادا. اهدا کننده 1 میلیون دلار به قربانیان طوفان کاترینا، سونامی آسیا، زلزله سیشوان و 100 هزار دلار به صندوق کودکان چین ("وَ یُوتونَ الزَّکات") و اهدا کننده مدال شهرت هالیوود به پدر تازه فوت شده اش. باید بغض صدایش را بشنوی وقتی از او درباره کمکش می پرسند، در مورد طوفان کاترینا و رسیدگی نکردن مقامات کشورش گله می کند.."چرا باید هواپیماهای ما به کشوری دیگر بروند و در ثانیه ای انسان ها را بکشند و کشور خودمان چنین باشد؟ من نمی خواهم درباره کمکم و پول صحبت کنم..آن ها اکنون به آب نیاز دارند نه پول من"، و آهنگ دعا گونه اش را می خواند که در آن از خداوند می خواهد: "دعا می کنم ما را بنگری که به کجا می رویم، و کمکمان کنی که در لحظاتی که نمی دانیم، دانا باشیم، بیایید این دعای همه مان باشد، که وقتی راه را گم می کنیم ما را به مکانی رهنمون باشی که همه امن باشیم و ما را با رحمت خود هدایت کنی (اِهدنَا الصّراط المُستَقیم) دعا می کنم نور تو را بیابیم و در قلبمان نگه داریم، وقتی ستاره های هر شب تو را یادآور می شوند..بیا این دعای ما باشد وقتی سایه ها روزمان را احاطه می کنند"

به مانند همه ما زندگی بی دردسری نداشته –قیافه خوبی نداشت، ثروتمند نبود، مرد آرزوهایش را بسیار بزرگ تر از خود و دور می دید، نمی توانست بچه دار شود، شوهرش سرطان داشت- اما...آنجا که امید به خداوند بوده این چنین دنیا نیز لبخندش را نشان می دهد.. و صدایش در آهنگ "Miracle" شنیدنی ست..

از کلیدی ترین آیه های زندگی من: "لا یکلّفُ ا... نفساً الّا وُسعَها". اگر چنین باشد –که هست-، قیاس من و تو به مانند خداوند نیست در ملاک خوبی و بدی انسان ها. که به شرایط زندگی هر کس تنها او به طور کامل آگاه است و توان درونی هرکس را او داند. وقتی با جبر، در جایی دنیا آمدی که ندانستی کجاست و در محیطی بزرگ شدی که اطرافت را پر کرده بودند از سیاهی و تو... تنها به چهره روحت نگریستی و آلوده به رذالت ها و خودخواهی های زمانه نشدی، شایسته است که انسان نامیده شوی.. انسان. برای ارزش گذاری بر انسان ها، بسیاری از ملاک های ما دیگر قرآنی نیست، ظاهری ست

 از آخرین اشعاری که خوانده است شنیده ای؟ به جای همه مضامین امروز که از بی وفایی می گوید و نفرت، راه عاشقی را می گوید: "Temptation is all around, take good care of what you found" (وسوسه همه جا هست، آن چه را به دست آورده ای حفظ کن؛ "یَا بَنی اَدَمَ لَا یَفتِنَنَّکُم الشَّیطان"). چرا برویم؟ می مانیم و حفظ می کنیم.

آری! از پرفروش ترین صدای زن تاریخ، برنده جایزه اسکار و یکی از ماندگارترین چهره های موسیقی جهان؛ Céline Marie Claudette Dion  می گفتم..

[ چهارشنبه ۱٦ دی ،۱۳۸۸ ] [ ٧:٢۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی وزیریان ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

به خود فکر کن... و درست که بیندیشی.. تنها دیگران را می بینی
نويسندگان
لینک دوستان
صفحات اختصاصی
پيوندهای روزانه
امکانات وب
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت